Новиот градоначалник на Загреб, Томислав Томашевиќ, ја презеде функцијата од заменик-градоначалничката Јелена Павичиќ Вукичевиќ.

Томашевиќ беше пречекан со аплауз во градската влада, а потоа, со неговите заменици зад затворени врати и официјално ја предаде власта.

По состанокот, тој и се обрати на јавноста.

Заврши состанок за примопредавање. Средбата беше отворена и конструктивна. Добивме 2.000 страници извештај. Финансиската состојба не е добра, но ќе се справиме со тоа. Оптимисти сме, веруваме дека ќе ги надминеме предизвиците. Добивме одлука за извршување на буџетот од минатата година. Општо земено, финансиската состојба не е добра – изјави Томашевиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.