Митрополититот црногорски Амфилохије кој почина од корона со денови бил во тешка состојба.Тој пред смртта имал само една една желба-да се причести. Тоа во Клиничкиот центар му било овозможено и непосредно по тоа умрел.

Тие што го виделе велат дека Митрополитот изгледал како да спие и да подготвен за оној свет“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.