Српската полиција приведе 17-годишно момче со иницијали С.Б. поради сомневање дека вчера украл градски автобус во Белград и го управувал од една до друга дестинација по линијата на која вози автобусот. Против момчето ќе биде поднесена кривична пријава за неовластено користење на туѓо возило, информираат српските медиуми.

С.Б. е осомничен дека вчера попладне украл автобус на линијата 59 во Белград и со него се возел од белградска Автокоманда до Видиковец. При тоа момчето застанувало на секоја станица и собирало патници.

Според српските медиумите 17-годишникот немал возачка дозвола.

Возачот на автобусот тргнал во потера по момчето кое го украло автобусот и го пресретнал со својот автомобил попречувајќи му го патот. Го извлекот од автобусот и чекал доаѓање на полицијата.

Ја завршив првата смена и го оставив автобусот на последната станица бидејќи колегата доцнеше неколку минути поради протестот на таксистите. Автобусот го паркирав, ја затворив врата и тргнав кон дома, кога колегата ми се јави и ме праша „Каде е автобусот?“. Мислев дека се шегува – вели возачот за „Србија данас“.

Како што раскажува тој успеале да го лоцираат автобусот со помош на авто-центарот.

Возев позади автобусот некое време. Не знае кој е зад воланот и не смеев да реагирам затоа што имаше патници. Се плашев да не испаничи и да не повреди некој од патниците. Целата траса ја возеше како професионалец. Ниедна грешка не направи, ниту пак промаши некоја станица. Кога сврте кон Видиковец застанав пред автобусот и му го попречив патот. Со раце ја отворив вратата и влегов во автобуст. Пред себе видов тинејџер. Бев шокиран. Ми рече „Немој брате!“, го фатив и го изнесов од автобусот – раскажува 40-годишниот возач.

Патниците сведоци на случката во меѓувреме се јавиле во полиција и пријавиле дека некој го тепа возачот на автобусот, но ситуацијата за разјаснила кога дошла полицијата, по што момчето било уапсено.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.