Основачот на Фондацијата „Тијана Јуриќ“ и нејзин татко, неодамна откри дека пет моќни лица од Белград, Нови Сад и Суботица имале односи со деца, пренесува Вечерње Новости.

Доказите и фотографиите што ги имаме, кои се однесуваат на луѓе познати во јавноста кои злоупотребуваат деца, не се само со мене. Тие ги имаат моите двајца пријатели, и ако нешто ми се случи, тие ќе ги објават пред јавноста”, изјави Игор Јуриќ за весникот.

Според Јуриќ, ова е „јавна тајна“ која никој немаше храброст да ја открие досега.

Знаев дека постои, т.е. сите во општеството, па вие, новинарите, особено знаете дека тоа е, како што популарно се нарекува, „јавна тајна“. Луѓе кои ја сакаат и почитуваат оваа фондација први ни донесоа одредени докази истакнува Јуриќ.

 

Конкретно, ние работиме на ова долго време. Тешко е да се стигне до овие луѓе, тешко е да се докаже сè за што зборувам. Луѓето вклучени во борбата против трговијата со луѓе знаат за што зборувам. Пријави ќе поднесеме кога ќе има доволно докази за да ги испратиме.Имаме материјал за да ги објавиме јавно, но тоа не е мојата цел.Сакам да ги видам во затвор. Во разговор со нашиот правен тим, се согласивме дека треба да излеземе со уште неколку клучни работи, овие луѓе знаат дека знаеме за нив. Благодарност и до храбрите луѓе кои преземаат голем ризик помагајќи ни“, рече Јуриќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.