Откако 22 дена нема ниту трага од младиот Матеј Периш од Сплит кој исчезна на 31 декември во Белград, вчера следуваше шокантна информација дека неговата сметка на вибер била активна вчера во 21:53 часот. Според реконструкцијата на движењето на Матеј Периш, направена од српската полиција, сигналот на неговиот телефон последен пат бил фатен во близина на островот Голема војна, на сливот на Сава и Дунав. Бројните сомнежи за активноста на бројот на мобилниот телефон ги разјасни самиот Ненад Периш, таткото на Матеј.

„За ова сум запознаен од полицијата, тоа се активности кои полицијата ги спроведува како дел од истрагата за сите детали за овој случај. За некои сум информиран, за некои не, и не треба да очекуваме полицијата да објави се што ќе направи. За жал, сè уште нема резултати во потрагата по Матеј, а за мене тоа е најважно и не сакам да се оптоварувам со некои информации кои исто така се појавуваат во јавноста. Најважно е да се најде Матеј и да се утврди вистината“, изјави таткото Ненад Периш за Јутарњи лист.

Матеј Периш исчезна во првите часови на 31 декември откако го напуштил клубот „Готик“ каде бил со шестмина негови пријатели, а претходниот ден во Белград пристигнале со комбе кое претходно го изнајмиле во Загреб.

Откако некаде пред 2 часот по полноќ излегол од „Готик“ и бил следен од надзорните камери девет минути додека бегал од клубот лоциран во т.н. „Бетон хали“, се обидел да го запре таксито, продолжил кон ресторанот „Сава нова“ на шеталиштето Сава каде е снимен од надзорна камера на ресторанот како се спушта на платото под ресторанот покрај реката. Српската полиција дотогаш го реконструирала неговото движење, откривајќи дека сигналот на мобилниот телефон на Матеј се преклопувал со сигналот на објектот што лебди на Сава, кој, како и Дунав, сè уште се пребарува.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.