Незапаметено злосторство се случи викендот во Загреб, кога татко задави три деца, а потоа се обиде да си пресуди.

Харалд К. (56) во моментов е стабилен неколку дена по хоспитализацијата. Почна да комуницира со лекарите, а денес би можел да излезе од болница. Според медиумите, од болницата потврдиле дека Харалд е свесен и комуницира со лекарите. По излегувањето од болница, треба да биде префрлен во полиција за кривична истрага.

Според медиумите, се очекува стандардната процедура, која се состои од испрашување во окружното државно обвинителство и потоа одење кај истражен судија. Доколку се утврди дека е привремено луд, постои можност да биде сместен во болницата Врапче. Тој се уште не дал изјава во полиција, а биле земени наоди од крв за да се утврди дали бил под дејство на опијати.

Обдукцијата на децата е подготвена, но се прават дополнителни токсиколошки прегледи со цел да се утврди како се убиени децата, со труење со таблети или со гушење. Да потсетиме, ова страшно злосторство се случи ноќта меѓу петокот и саботата, кога Харалд К. (56) ги уби своите три деца во загребска Млини, па се обиде да си го одземе животот. Сепак, тој преживеал и завршил на лекување во милосрдницата КБЦ Сестри. Оставил порака на социјалните мрежи пред убиството.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.