Харалд К., австриски државјанин кој живее и работи во Загреб, би можел да помине половина век во затвор доколку се докаже дека ги задавил своите три деца – близнаци, седумгоддишни момче и девојче и четиригодишнотто момче синоќа во својот стан во загребската населба Млинови.

Според хрватските медиуми, тој потоа се обидел да си го одземе животот.

Тој е осомничен за три точки од обвинението за тешко убиство. За кривично дело тешко убиство се казнува со максимална затворска казна од 40 години. Бидејќи се работи за три тешки убиства, доколку вкупниот број на казни се повеќе од 40 години, може да се изречат вкупно 50 години затвор. Ова е и максималната можна затворска казна во Хрватска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.