Синоќа во Универзитетскиот болнички центар Загреб, по долго и тешко боледување почина Марио Пленковиќ (1947), татко на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, изјавил за агенцијата ХИНА портпаролот на актуелната Влада, Марко Милиќ.

Соопштено е дека испраќањето на покојниот Марио Пленковиќ ќе биде во кругот на семејството.

Марио Пленковиќ беше редовен професор по информатички науки на Универзитетот во Загреб, а од 2019 година е почесен професор на факултетот во Загреб и на факултетот во Марибор во Словенија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.