Некогашниот претседател на Србија и лидер на Социјалдемократската партија, Борис Тадиќ, изјави дека никогаш не бил за поделба на Косово, туку дека прифатил ентитетско решение, оценувајќи дека мора да има ревизија на Бриселскиот договор, што е „екстремно опасно”.

„Мислам дека ќе мора да има ревизија на Бриселскиот договор и дека ова е многу важен момент, но тоа е исклучително опасна ситуација бидејќи секој меѓународен договор што е потпишан е многу тешко да се преиспита, без притоа да нема последици за оној којшто тоа го сака”, рече Тадиќ за Радио-телевизија Војводина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.