Шефот на Комисијата на епидемиолози, професорот Сотирис Циодрас и генералниот секретар за цивилна заштита на Грција, Василис Папагеоргиу, одржуваат состанок на Света Гора, откако беа потврдени најмалку десет случаи на ковид-19, а еден монах е хоспитализиран во сериозна состојба, објавија грчките медиуми.

Според истите информации, не е исклучена можноста, по состанокот да бидат соопштени мерки, па дури и одлука за целосно затворање на Света Гора за верниците.

Во моментов превентивно, затворени се најмалку два манастири.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.