Бојан Хрватин, еден од најдоверливите извршители на групата на Велимир Беливук стана сведок-соработник на Обвинителството со цел да избегне казна.

На една од жртвите која се вика Здравко Радојевиќ го натерале да остави отисоци на пиштолот од кој го убиле. Откако го убиле го спуштиле во бункер.

Според Хрватин, најбрутално било убиството на извесен Лепоја.

Јас имав задача да предзвикам верижен судар кога го носевме кон викендицата во Ритопек за да ја пресечеме евентуалната придружба. Кога стигнавме прво му го прегледавме телефонот на Лепоја на која имаше Скај апликација. Потоа Беливук го уби со секира-раскажа соработникот на Обвинителството.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.