Се одмотува приказната околу Кавачкиот клан и апсењата што се случуваат последниве неколку недели.Падна водачот Слободан Кашчелан, се трага по Радоје Звицер а меѓу нив е и Веља невоља.Црногорската полиција дојде до сознанија дека Велимир Беливук пред да го уапсат бил на слава кај Звицер.

Славата на Звицер е Св.Јован која е на средината на јануар и тогаш Веља невоља  и неговиот партнер Марко Миљковиќ биле во Црна Гора. Тогаш наводно се виделе и со Кашчелан од кого добиле интрукции за натамошното делување.

.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.