Со сообраќајна несреќа на автопатот А3 во Хрватска околу 16 часот се судриле неколку теретни возила и два автомобили.

Го поминав Загреб. Требаше да земам картица за да одам во Славонија, а потоа видов час. Сега поминаа пожарникари, итна помош и полиција. Не може да се помине. Стојат веќе 20 минути. Никој ништо не ни кажува“, вели очевидец кој бил на автопатот.

 

Денес, 9 септември, околу 16 часот на А3, 3 км по подрачјето за одмор во Јежево во источна насока, од засега непознати причини и на неодреден начин, се случила сообраќајна незгода помеѓу два камиона и два автомобила, по што избувнал пожар“, велат во загребската полиција.

Поради безбедноста на другите учесници во сообраќајот, сообраќајот беше затворен од излезот Ругвица во источен правец и од излезот Иваниќ Град во западен правец, сообраќајот се заобиколува по локалните патишта. Во соработка со надлежните служби, северниот пат А3, помеѓу клучката Ругвица и Иваниќ град, итно се подготвува за двонасочен сообраќај со една лента.

Според досегашните информации во сообраќајната несреќа загинале две лица, велат од полицијата.

Поради блокираниот премин се направиле километарски колони.

На терен излегоа пожарникари од Дуго Село и Иваниќ-Град. Иако полицијата извести дека во несреќата учествувале два камиона и два автомобила, командирот на ЈВП Иваниќ-Град, Дарио Кежериќ за ДНЕВНИК.хр изјави дека се судриле три камиони и два автомобила.

Кежериќ потврди дека детонациите одекнале на местото на несреќата.

Во едниот камион има буриња со досега непозната материја, веројатно тоа се оние детонации. Имаше пет детонации. Во другиот камион имаше бали хартија, а третиот е камион со некаква арматура, посочил тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.