Сите 30 членки на НАТО, вклучувајќи ги и Соединетите држави, се посветени на мисијата на КФОР на Косово и нема промена на мандатот за КФОР, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Брисел денес, со што ги демантираше гласините дека некои сили бараат повлекување на КФОР.

Столтенберг рече дека по разговорите со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој на заедничката прес-конференција посочи дека добил гаранции од генералниот секретар на НАТО во врска со безбедноста и заштитата на Западен Балкан.

„И кога станува збор за некои гласини“, додаде Вучиќ, „Столтенберг беше многу јасен за потребата од зачувување на мирот и стабилноста во регионот, кој е фокусиран на улогата на КФОР во зачувувањето на стабилноста“.

На прашањето како НАТО гледа на најавите на некои земји од Западен Балкан, особено на Хрватска, за зголемување на бројот на војниците на КФОР, Столтенберг одговори дека сите членки на НАТО се согласуваат за ова во согласност со упатствата договорени од сите во Атлантскиот сојуз врз основа на мандатот, утврден со резолуцијата 1244 на СБ на ОН, што важи и за Хрватска.

Секоја промена во мандатот на КФОР мора едногласно да биде одобрена од 30 членки на НАТО, подвлече Столтенберг.

Вучиќ ги оцени разговорите со Столтенберг како многу корисни и успешни, а особено ја нагласи целосната решеност на Србија да го продолжи дијалогот со Приштина за да се постигне компромисно решение.

Дијалогот Белград-Приштина, посочи генералниот секретар на НАТО, е најдобрата рамка за изнаоѓање решение што ќе ги почитува правата на сите заедници и ќе гради траен мир, а НАТО ги повикува двете страни да го продолжат дијалогот.

Според лидерот на Атлантската алијанса, биле разгледани многу безбедносни предизвици со кои се соочува Западен Балкан, а НАТО е посветен на зачувување на мирот и безбедноста во регионот, КФОР обезбедува безбедност и безбедни услови за сите заедници на Косово врз основа на мандатот на Советот за безбедност на ОН .

НАТО е решено да изгради силно партнерство со Србија и целосно ја почитува неутралноста на Србија и „Србија како суверена нација има право да одлучува за својот пат“, заклучи Столтенберг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.