Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенерг се очекува денеска да допатува во Косово, во посета на меународнта воена мисија во земјата, КФОР.

Според соопштенито на НАТО, Столтенберг ќе се сретне со командантот на КФОР, генерал-мајорот Франко Федеричи, како и со претседателката на Косово, Вјоса Османи и со премиерот Албин Курти.

Најавена е и средба на челникот на Севртноатлантската алијанса со лидерот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.