Полковникот Томо Ѓурин и воен аташе во Израел тврди дека вчерашниот инцидент во Митровица од страна на косовските сили РОСУ е подготвен од специјалните британски единици  Гурки кои пристигнале на Косово неколку дена претходно.

Доаѓањето на батаљонот Гурки на Косово пред два дена има врска со инцидентот. Не дојдоа таму случајно. Гурки се елитна единица и наводно дошле за спречување немири. КФОР не го направи она што мораат по Резолуцијата 144 мораат-објасни Ѓурин.

Гурки се првиот кралски батаљон , елитна единица на британска војска. Тие се специјалсти за сузбивање улични немири а мнозинство од оваа единица го сочинуваат војници од Непал кои се исклучително храбри и воинствени.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.