Српската опозициска Народна партија вечерва донесе одлука да ги бојкотира претстојните парламентарни и локални избори. Одлуката била донесена едногласно, а претседателството на партијата, со кое претседава Вук Јеремиќ, ја донело затоа што не веруваат дека владата ќе дозволи фер избори.

Според дел од српските медиуми, се очекува и другите членови на Алијансата за Србија да излезат со истиот став набрзо.

Јавноста во Србија ќе да има повеќе информации за понатамошните активности на опозицијата на 23 август, кога на состанок е предвидено да присуствуваат сите што потпишаа заеднички документ минатиот декември, јавуваат српски медиуми.

На состанокот треба да присуствуваат претставници на опозициските сојузи, партии и движења што ги потпишаа на 14 декември Заедничките услови за слободни и фер избори. Во тоа време, тие истакнаа дека, и покрај нивните разлики, тие биле обединети во својот став дека обединети и на синхронизирани начин ќе се борат за фер изборни услови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.