Министерството за здравство на Бугарија вчера одлучи дека не се потребни повеќе ПЦР тестови за Србите кои планираат да патуваат таму. Укинат е и задолжителниот карантин за патниците кои од Србија ќе влезат во Бугарија.

Ваква одлука немаше за граѓаните на Македонија, што значи дека за влез во Бугарија сè уште е потребен негативен ПЦР тест за коронавирусот и тоа не постар од 72 часа.

Бугарија беше една од последните земји во Европската Унија која забрани српските граѓани да влегуваат на нејзина територија поради епидемијата на коронавирус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.