Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, за сабота, свикал состанок на претставниците на косовските институции на северот на Косово, на кој ќе предложи сите Срби да ги напуштат косовските институции на северот.

Повикот за напуштање на косовските институции уследи по одлуката на косовските власти да го суспендираат директорот на полицијата за северниот регион, Ненад Ѓуриќ, бидејќи одбил да ја спроведе одлуката за пререгистрација на регистарските таблички.

Ракиќ, кој е и министер во Владата на Косово за заедници и враќање, ќе предложи по напуштањето на косовските институции да се изградат и зајакнат српските институции во северната област.

Ракиќ наведува дека „влегле во косовските институции бидејќи тоа било дел од Бриселскиот договор.

Вршителот на должноста генерален директор на косовската полиција го суспендираше директорот на полицијата за северниот регион Ненад Ѓуриќ на предлог на косовскиот полициски инспекторат бидејќи одбил да ги спроведе официјалните решенија, соопшти вчера косовската полицијаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.