Повеќето граѓани на Србија, или барем оние кои се мобилни корисници, синоќа добија драматични СМС-пораки за состојбата со епидемијата на коронавирус во таа земја, пишува Данас.рс.

Ситуацијата е драматична. Се приближуваме кон црното сценарио од Италија и Шпанија. Ве молиме, останете дома. Кризен штаб за сузбивање на СОВИД-19 – пишува во пораката до голем број српски граѓани.

Вчера 7 лица починаа од коронавирус во Србија, а од нив се заразени 115, додека вкупно 23 лица починал во земјата од избувнувањето на епидемијата и 900 се заразени. Директорот на Клиниката за инфективни и тропски болести и член на Здравствениот персонал, Горан Стевановиќ даде песимистички проценки за натамошниот развој на епидемиолошката состојба, што ја спореди со Италија и Шпанија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.