Граѓанин на Србија (21) обвинет за убиство на австриски златар (74) на почетокот на судскиот процес ја признал вината за ова дело, пренесува Курир.ат.

Тој беше уапсен под сомнение дека лани во октомври со 19 убоди убил познат златар, го ограбил и побегнал. По злосторството тој заминал во Чешка, а на границата меѓу Унгарија и Србија бил фатен.

– Јас сум виновен – рекол момчето кое освен за убиството е осомничено и за 51 кражба, но ова обвинение го товари за само четири кражби.

Како што пренесуваат австриските медиуми, тој вчера првпат ја изел одбраната, со маска на лицето, а додека сведочел неколку пати го закопал лицето во рацете. Како што рече, во Австрија го донел неговиот вујко, кој исто така се занимава со криминал и го поучил како да врши кражби.

– Ме натера да консумирам кокаин. Вујко ми е проблематичен – рекол младиот човек и додал дека вујко му се самоубил:

– Не сакав да го убијам златарот. Мислев дека има оружје со себе бидејќи при нападот посегна од страна. Дури тогаш го избодов со нож – рекол младиот човек.

На прашањето на судијата дали собирал плен додека човекот крварел на земја, младиот човек одговорил потврдно. Според медиумите, тој не може да биде осуден на доживотен затвор бидејќи во моментот на убиството бил  млад полнолетен.

Неколку часа пред злосторството, младиот човек и неговиот соучесник, кој исто така учествувал во грабежот на златарата, упаднале во станот на оперски пејач. Мажот бил нападнат со клешта, но според обвинението, тој со целосниот оперски глас почнал да повикува на помош, што ги исплашило провалниците, па без пленот побегнале од станот.

Овој млад Србин влегол во златарницата и се претставил како купувач, а го нападнал златарот откако ги погледнал прстените. Според обвинението, тој во февруари минатата година со клешта нападнал маж и украл златници од 15.000 евра. Четири месеци подоцна во Виена со закана со пиштол украл накит вреден 200.000 евра. Во април од сеф од бизнисмен и неговиот партнер украл 270.000 евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.