Србин останал без 44.000 долари само за еден ден, а тој е само еден од многуте кои ја платија цената за пропаѓањето на крипто-пазарот, пишува „Телеграф Бизнис“.

Целосната катастрофа се случи на пазарот на крипто-валути по новата вест што го сруши и таа пристигна во форма на информации дека Кина го забранува нивното тргување.

Д.Р. влегол во крипто светот од љубопитност и исто така затоа што жали што не купил биткоин кога вредеше помалку од 5.000 долари. Тој не сакал да ја направи истата грешка со етерумот.

Биткоинот вчера падна за околу 15 проценти и неговата цена отиде под 40.000 долари, а според податоците на страницата Коиндеск, во последните 24 часа се тргуваше по цена од 36.219 долари. Етереум, втората најпопуларна криптовалута, падна за повеќе од 20% во последните 24 часа и се тргуваше по цени од 2.436 долари.

Повеќето пазари на дигитални недвижнини исто така имаат огромни загуби и пад од 20 проценти е просечен, освен за неколку случаи.

Утрово, биткоинот забележа закрепнување од околу 1 процент за 24 часа и вредеше 40 000 долари.

Оваа кошмарна ситуација на пазарот ги тера многу луѓе да размислат дали вистинскиот пазар на криптовалути е во меур и дали тој меур пукна?

За оние како соговорникот на „Телеграф Бизнис“, важно е што ќе се случи во наредните денови, односно дали крипто пазарот ќе се опорави.

Д.Р. изгубил илјадници долари преку ноќ. Д.Р. се занимава со криптовалути нешто повеќе од една година, а претходниот период за него, вели, бил пекол во живот.

Тој вели дека живее и работи во Америка веќе 6 години. Почнал да тргува и на берза со акции дури некаде во април минатата година по големата несреќа на берзата во Њујорк поради доаѓањето на вирусот ковид-19 во САД. Тоа го прави како хоби и во слободно време.

И таа берза, за среќа, не е мојот главен извор на приход. Првично, додадов помеѓу 5 и 10 илјади долари и купив највисоки акции на Тесла, Епл, но и американски авиокомпании како Американ ерлајнс и Спирит. Вкупно, вложив околу 34.000 долари и за една година успеав да заработам уште 40.000 долари за таа сума. Така, имав околу 75.000 долари на берзата. Потоа, дојдов до идеја да почнам со трговија со криптовалути затоа што истражував и предвидував дека Етереум ќе достигне вредност од 10.000 долари до крајот на годината, а во октомври следната година ќе достигне до 16.000 долари – вели тој.

Тогаш тој одлучил да додаде уште 100.000 долари и да ги продаде сите акции и да купи Етереум за сите тие пари, а тоа го направил кога цената беше некаде околу 3.500 долари.

Мислев дека тоа е добар потег затоа што за само 2-3 дена кога Етереум достигна 4.000 долари, заработив повеќе од 20.000 долари и уште повеќе откако дојдоа до 4.200 долари. Не сакав да продавам, се разбира, затоа што реков дека ќе го сторам тоа на крајот на годината, без разлика колку вредност ќе достигне. Потоа, пред неколку дена, Илон Маск твитна нешто, Кинезите почнаа да продаваат криптовалути и вредноста почна да паѓа, што доведе до губење на 44.000 долари за само еден ден и 87.000 долари во последните 7 дена, всушност, сè што сум заработил на берзата. Секако, не беше пријатно да станете утрово и да отидете на вашата сметка и да видите како се топат парите, а особено да видите како скоро сè се распаѓа кога тој го допре минималното 1.800 долари, но што да се прави … – вели Д. Р.

На прашањето што ќе прави понатаму и дали ќе се откаже, тој вели:

Нема да продавам сигурно, затоа што сум убеден дека ќе се врати, ако не за неколку дена, тогаш за неколку месеци, па дури и да биде за неколку години, тоа не е проблем затоа што јас мислам дека иднината е во тоа – вели Д.Р.

Како настана колапсот?

Во вторникот беше испратено официјално предупредување дека финансиските институции и компаниите за наплата не треба да вршат трансакции со крипто-валута, ниту да им обезбедуваат услуги поврзани со крипто-валута на своите клиенти.

Според официјалното соопштение на Националната банка на Кина и Кинеската комисија за осигурување и банкарство, цените на криптовалутите неодамна скокнаа и нагло паднаа, а шпекулативното тргување се врати. Ова сериозно ја нарушува безбедноста на имотот на луѓето и го нарушува нормалниот економски и финансиски поредок.

Ладнокрвниот став на Кина кон криптовалутите не е ажуриран. Уште во 2013 година, кинеските власти ја изразија својата позиција дека биткоинот не е вистинска валута и ги забранија трансакциите со овој дигитален имот. Иако кинеските граѓани можат да чуваат криптовалути на паричникот, сите менувачници во Кина се затворени.

Од друга страна, можно е овој притисок да е дел од стратегијата за зачувување и унапредување на нивниот дигитален јуан, а според Си-Ен-Ен Бизнис, кинеските власти активно работат на нејзино воведување за да можат да имаат кристално јасен увид во паричните текови.

Според Ипек Озкардескаја, економска аналитичарка, трговците со криптовалути се премногу чувствителни на негативните вести, што врши дополнителен притисок на пазарот. Исто така важен е и фактот дека медиумите, официјални и социјални, влијаат на атмосферата на пазарот на криптовалути.

Преземено од „Телегарф Бизнис“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.