Во Србија досега има вкупно 375.320 граѓани вакцинирани против корона вирусот со што, Србија се искачи на второто местово Европа според бројот на вакцинирани граѓани на милион жители, дознава „Танјуг“ од српската влада.

Земја во Европа со најголем процент вакцинирани граѓани е Велика Британија, а по Србија следуваат Малта, Исланд, Данска, Романија, Словенија и Шпанија.

Кога станува збор за регионот, по Србија, која е прва според бројот на вакцинирани на милион жители, следуваат Романија, Словенија, Унгарија, Хрватска и Бугарија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.