Во последните 24 часа 15.061 граѓани биле тестирани за вирусот корона во Србија, од кои 5.067 биле заразени.

За жал, починаа 38 пациенти.Има 216 пациенти на респиратори во болници низ Србија.

Инфицирани од градовите: Белград 1.498, Нови Сад 426, Крагуевац 259, Ниш 189, Краjeево 127, Панчево 126, Ваjeево 124, Зрењанин 85, Пожаревац 84, Смедерево 83, Кикинда 82, Суботица 79, други помалку од 70.

Инаку, состанокот на белградскиот кризен штаб се одржа денес со цел да се усогласат мерките во главниот град со новите антиепидемиски мерки на државно ниво. Градскиот сообраќај нема да биде во прекин, а се продолжува и времето на таканаречениот шпиц, кога ќе се зголеми бројот на возила, одлучи денеска белградскиот кризен штаб. Актуелниот врв, кој траеше од 15 до 17 часот и за време на кој беше вклучен максималниот број возила, ќе биде продолжен во иднина и ќе трае од 15 до 20 часот.

Според одлуката на градскиот кризен штаб, во тој период ќе бидат вклучени 236 возила повеќе од вообичаено. Ова практично значи дека на улиците ќе има 1.641 возило со јавен превоз во периодот од 15 до 20 часот.

Исто така, директорот на канцеларијата на СЗО во Србија, Маријан Ивануша, го повтори ставот на СЗО дека училиштата треба да останат отворени што е можно подолго, бидејќи, како што рече, „училиштата не се извор на инфекција“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.