Србија од денеска почна да ја произведува руската вакцина „Спутник“.Таа ќе се прави во Институтот „Торлак“ и за почеток ќе излегуваат десетина илјади вакцини неделно.

Првите дози најверојатно ќе бидат наменети за српските граѓани а потоа и за извоз.

Најголем дел од макеоднските граѓани досега се вакцинирани токму со руската вакцина како дел од помошта од Србија но и директно во Ниш, Врање и Белград.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.