Министерството за надворешни работи на Србија го повика амбасадорот на Албанија во Србија, Илир Бочка, ради врачување на нота, во која е изразен оштар протест по повод изјавите дадени за време на неодамнешната заедничка седница на владите на Албанија и Косово, кои имплицираат создавање на т.н. „голема Албанија“.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, протестната нота е во врска со изјавите од седницата одржана на 2 октомври во Тирана и првенствено се однесува на онаа за укинувањето на границата меѓу Албанија и Косово.

Ваквите изјави, кои подразбираат обединување на Албанија и српската покраина Косово и Метохија и создавање на„ голема Албанија“, преставуваат оправдана причина за загриженост, како за Србија, така и за другите земји во регионот определени на зачувување на стабилноста и интензивирање на соработката во регионот, се наведува во нотата.

Во не се укажува и на секојдневните напори што ги прават највисоките претставници на Србија со цел развој на билатералните политички и сите други односи со соседните земји и приближување на позициите за кои нема согласност, објави Министерството за надворешни работи на Србија.

Во таа смисла, во нотата се изразува очекување дека највисоките претставници на Албанија во иднина ќе се воздржат од давање изјави, кои ги нарушуваат билатералните односи и можат да го дестабилизираат регионот, наведуваат од српското МНР.

Во врска со наводите од некои медиуми за врачувањето на протестна нота на албанското Министерство за надворешни работи на српските дипломатски претставници во Албанија, во соопштението се додава дека привремениот вршител на должноста амбасадор на српската амбасада во Тирана вчера бил повикан во албанското Министерство за надворешни работи заради врачување протестна нота, но дека тој одбил да ја прими заради неприфатливите ставови искажани во неа, се наведува во соопштението на српското МНР.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.