Според последните податоци, во Србија се регистрирани 416 нови случаи на коронавирус, а две лица починале.

Во последните 24 часа биле тестирани 6.715 примероци, а 1.263.246 од почетокот на епидемијата.

Хоспитализирани се 515 лица, а на респиратор има 24 пациенти.

Стапката на смртност во Србија е 2,09 проценти, а досега починале 783 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.