Во последното деноноќие во Србија на корона вирус се тестирани 9826 граѓани, од нив позитивни се 1674 лица.
Од последици предизвикани од вирусот корона починати се 51 лице. Во моментов во болниците низ Србија на респиратор се вклучени 209 пациенти.

Во Србија од почетокот на пандемијата тестирани се вкупно 6 782 905 лица, а од последици предизвикани од корона вирусот починале 11 588 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.