Српскиот доктор Бранислав Тодоровиќ вели дека во следниот период најважно е да се утврди колкав имунитет е создаден кај луѓето и со тоа ако е можно да се избегне втор бран.

Според него,вирус се уште има, короната е активна, локална трансмисија постои иако веќе нема толку тешки случаи.

Не сме стигнати до крајот. Се уште сме во првото полувреме. Тоа значи дека ќе имаме една пауза како во спортот, но од септември мораме да се подготвиме за можност за нов бран-предупредува докторот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.