Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ  Македонска православна црква, односно „Охридска архиепископија“, пренесуваат српските медиуми.

На овој начин делумное решен спорот, кој датира од 1967 година, кога  Македонска православна црква ја возобнови својата автокефалност и  се одвои од СПЦ.

Пред ваквата одлука на Собранието, беа обновени разговорите меѓу српскиот патријарх Порфирио и претставниците на МПЦ, предводени од владиката Стефан, кои се водеа на преговарачка маса во Ниш и во најголема тајност.

Ова практично значи дека СПЦ ја потврди одлуката на Вселенската патријаршија од пред една недела но и дека и даде автокефалност на МПЦ-ОА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.