Состојбата со мигрантите во Босна и Херцеговина станува алармантна. Во кампот „Вучјак“ бегалците кренаа бунт. Бегалците протестираат против лошите услови за живот а згора и на тоа падна снег што дополнително ја влоши и онака тешката ситуација.

Комесарот за човекови права Дуња Мијатовиќ, побара итни мерки и достоистени услови за мигрантите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.