Со поддршка од сите опозициски партии, со исклучок на Комунистичката, која гласаше „присутна“, грчкиот Парламент го изгласа законот за проширување на територијалните води на 12 милји во Јонското море, јави дописничката на МИА од Атина.

Законот од Министерството за надворешни работи на Грција „Одредување на обемот на морската зона во Јонското море и јонските Острови до `ртот Тенаро на Пелопонез“, го поддржаа 284 од 300 пратеници, ниту еден не гласаше против, додека пак „присутни“ гласаа 16 пратеници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.