Утрово во Софија започнаа преговорите меѓу ПП, ДБ, ИТН и БСП за формирање влада. Првите четири теми кои ќе ги обработуваат партиските експерти се енергетика, економија, транспорт и правда. Состаноците ќе се одржуваат секој ден до сабота инклузивно на разговори за заедничките политики во 18 различни оддели.

Денеска според предвидениот рок ќе се разговара за секторите енергетика и економија.

Пред почетокот на разговорите претставникот на „Продолжуваме со промената“ Асен Василев ги замоли присутните да станат и да оддадат едноминутно молчење за жртвите од несреќата на автопатот Струма и жртвите од старечкиот дом.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.