Словенија ја зафати снежно невреме, а студтениот бран доаѓа и кон Македонија.

Меќавата создаде долги колони на автопатиштата околу Љубљана, пренесува СТА.

Силното невреме го попречува сообраќајот во долината на Випава, каде што ветерот дува и до 90 километри на час.

Според прогнозите, студениот бран во Словенија ќе трае три дена, а температурите ќе се спуштат и до минус 10 степени.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.