Словенечката Влада планира да постави дополнителни 40 километри противмигрантска ограда на границата со Хрватска, а за изработувач и поставувач на оградата е избрана фирма од Србија, која дала најповолна финансиска понуда, објауваат словенечки медиуми.

На конкурсот за оградата на деловите од границата со Хрватска што се сметаат како ризични за влегување на илегелни мигранти, се пријавиле пет словенечки и една странска фирма. За најповолна е избрана понудата на „Леги-СГС“ со седиште во Белград, која е подготвена оградата да ја изработи и постави за 4,8 милиони евра, а словенечките конкуренти понудиле значително повисоки цени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.