Словенечкиот премиер Марјан Шарец изјави дека е подготвена и да ги затвори границите ако се зголеми ризикот за влез на коронавриусот во земјата, јавуваат словенечките медиуми, а пренесува „Индекс“.

Поради ширењето на коронавирусот Словенија ќе ги затвори границите ако тоа е потребно, односно ќе ги спроведува мерките кои се соодветни и одговараат на состојбата, рече Шарец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.