Од понеделник, поради подобрата епидемиолошка состојба во Словенија, повторно е дозволено работење на сите продавници и услужни активности, со работа на ноќните клубови и дискотеките до полноќ, објави денеска словенечката влада.

Во исто време, услужните активности како фризерските и козметичките салони ќе треба да ги тестираат вработените за коронавирус на неделно ниво, а вработените во казината и гејмерските салони, саемски и конгресни активности и угостители, исто така, ќе ја поминат истата постапка.

Исто така, постои обврска само гостите кои биле вакцинирани, преболеле ковид или претходно биле тестирани да можат да учествуваат на поголеми настани, а истото се однесува на сите надворешни собири на повеќе од сто луѓе.

Покрај тоа, владата денеска по седницата објави дека го одобрила нацрт-законот за помош на економијата и туризмот „тешки“ 243,5 милиони евра и вклучува, меѓу другото, дистрибуција на нови бесплатни ваучери што можат да се потрошат во угостителството , туризам, спортски и културни настани.

Сите возрасни жители ќе добијат ваучер вреден 100 евра, а оние под 18 години ваучер вреден 50 евра, објави словенечката влада.

Во последните 24 часа, само 83 инфекции со коронавирус биле потврдени во Словенија, а ниту еден пациент со ковид-19 не починал, првпат по седум месеци.

Земјата во вторникот прогласи крај на епидемијата на ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.