Во Словенија во минатите 24 часа се тестирани 7.391 лице, при што се потврдени 1.767 нови случаи на Ковид-19.

Во истиот период од последиците на вирусот починале 46 пациенти.

Моментално во таа земја се хоспитализирани 1302 лица од кои 215 се на интензивна нега.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.