Во Словенија продолжува трендот на смирување на петтиот бран на епидемијата на коронавирус, а од кабинетот на премиерот Јанез Јанша соопштија дека кај него е потврдена инфекција, засега без посебни симптоми.

Јанша на „Твитер“ напиша дека со самостојно тестирање открил дека е заразен и дека ги има сите класични симптоми, но засега во поблага форма и дека тестот покажал позитивен резултат кај неговите двајца малолетни синови.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.