По примерот на Бугарија со Македонија, и Хрватска се обиде да ја уценува Србија за историска личност. Ако за Бугарите е спорен Гоце Делчев, за Хрватска тоа е научникот Никола Тесла.

Хрватска го смета тој за Хрват само затоа што е роден во границите на денешна Хрватска, иако тој е православен Србин, роден во областа Лика.

Хрватска сакаше да ја искористи позицијата во ЕУ и да ја уценува Србија да се откаже од Тесла но добија жесток одговор од српските власти. Тие им одговорија дека нема да се откажат од своето минато поради ЕУ, по што Хрватска мораше да попушти

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.