Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Според Хазири, состаноците се подготовка за Самитот во Загреб.

– Треба да видиме дали Косово и Србија ќе се подготват за Самитот во Загреб за време на своите средби во Берлин и Брисел следниот месец, истакна Хазири

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.