Твитерџиките лесно го пронајдоа администраторот на контроверзната група „Нишлијке“ на Телеграм. Според нив станува збор за Н.С. питомец на Воената академија во Белград, како и син на полковник.

Слично на нашата „Јавна соба“, деновиве во Србија беа откриени две големи групи на кои секојдневно се споделуваат експлицитни фотографии, видеа, но и домашни адреси од жени во Србија и пошироко.

Во едната од нив, „Нишлијке“, се споделуваат приватни фотографии од девојки од Ниш, одмазнички фотографии од поранешни партнери, без дозвола земени фотографии од „Инстаргам“ итн. Девојките врзо го пронајдоа администраторот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.