Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтер беше регистриран во централниот дел на Грција, според податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија.

По социјалните мрежи се појавија првите видео снимки од силниот земјотрес кој денеска ја потресе Грција, а беше почувствуван и во регионот.


За потсетување, во последните 30 минути, регистрирани се три земјотреси од кои првиот со јачина од 6 степени, вториот со 4,00 степени и третиот со 4,9 во Грција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.