Силно невреме попладнево ја зафати Србија, во Крагуевац, град оштети автомобили, а поплавени се и улиците.

Според српските медиуми, неколку автомобили се оштетени во невремето.

Како што потврдија од Управата за вонредни состојби, невремето најмногу ги погодило Аранѓеловац, Топола и приградските населби Крагуевац, јавува Радио телевизија Крагуевац.

Противградобијната заштита делува од областите Книќ, Топола и Аранѓеловац, Велики Шењ, Рамаќа, Рогоевац, Каменица, Грбица, Лужница.

Силно невреме со силен град попладнево го зафати и Горњи Милановац. Невреме имаше и во Љиг, Пожаревац, делови од Шумадија.

Град денеска паѓаше и во Белград.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.