Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди источниот дел на Турција, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри источно од градот Киркагац, јави Ројтерс. Жителите од градот Маниса во паника бегаа од домовите. Според локалните медиуми , нема жртви ,а била причинета материјална штета на дел од објектите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.