Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала ја погоди во средата западна Турција, објави во средата Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Министерството за внатрешни работи соопшти дека засега нема извештаи за жртви или значителна штета, иако снимките кои кружат на социјалните мрежи покажуваат значително тресење и неколку уништени автомобили на автопатот.

Земјотресот е регистриран на длабочина од два километри, додава EMSC.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.