Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Грција во 17.06 часот.

Како што објави ЕМСЦ, епицентарот бил на длабочина од 38 километри и 15 километри јужно од градот Аигло и 28 километри југоисточно од градот Патра, а се уште нема информации за евентуална штета.

Ова е само еден од низата земјотреси забележани во регионот, откако пред два дена беше регистриран земјотрес од 4,5 степени во близина на грчкиот град Лариса

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.