Силен земјотрес од 5 степени според Рихтер се случи во близина на грчкиот остров Родос, и турското крајбрежје.

Земјотресот бил западно од Родос, на длабочина од 10 километри, а бил почувствуван на островите во близина, како и на турското крајбрежје во градовите Мугла и Фетије.

Ова е нов земјотрес во ова подрачје, откако во изминатите недели се случија потреси со сличен ваков интензитет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.