Земјотрес со интензитет од 5,1 степен е регистриран во Грција утринава.

Како што соопшти Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 22 км североисточно од Патра, на длабочина од 2 км.

Во моментов нема податоци за жртви или штети.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.