Епископот крушевачки Давид, е заразен со коронавирус и хоспитализиран во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“, Ова е трет случај на српск свешетник да биде заразен со ковид-19. Српските медиуми се прашуваат што се случува откако од корона починаа владиката Амфлилохије и Патријархот Иринеј.

Епископот вчера служел опело и литургија на погребот на патријархот Иринеј, кој почина како компликации од коронавирус.

Претходно Иринеј служеше опело на погребот на Амфилохије, пак Давид на испраќањето на Патријархот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.